Ежедневно при тази правораздавателна институция със седалище в Страсбург, Франция, постъпват стотици, дори хиляди жалби от граждани на множество държави, ратифицирали Конвенцията / Европейската конвенция за защита на правата и основните свободи/, повечето от които явно недопустими, несъответстващи на оповестените критерии и страдащи от непълноти.
Водили сте дело, напр. гражданско или наказателно, независимо от качеството, в което сте били конституирани, като сте останали неудовлетворени от постановения от последната инстанция съдебен акт. Може ли да се предприеме нещо на международно ниво?
На първо място, следва да са изчерпани всички правни средства за процесуална защита съгласно националното право, необходимо е да са преминали всички етапи на обжалване, тъй като в противен случай жалбата до ЕСПЧ би се явила недопустима и въобще няма бъде разгледана.
В случаите когато делото, което сме водили, е приключило с неподлежащ на обжалване окончателен съдебен акт, независимо на коя инстанция е станало това, ако в хода на производството националният съд е допуснал нарушение от категорията на някое от закрепените основни права, залегнали в Европейската конвенция за правата и свободите, то пред нас съществува правната възможност да сезираме Европейския съд по правата на човека в Страсбург за тази допусната несправедливост или накърнени човешки права. Възможно е и да се касае за съдебен произвол или пороци при разглеждането на дела, обосноваващи несправедлив съдебен процес, а голяма част от депозираните пред Съда жалба са именно в такава насока.
Сред най-значимите и фундаментални права, за чието съблюдаване се следи стриктно, са правото на живот, забраната на изтезанията, забрана на робството и принудителния труд, право на свобода и сигурност, както и друга категория права, насочени към обезпечаване правилното протичане и приключване на съдебните производства, между които се нареждат правото на справедлив съдебен процес, неналагане на наказание без закон, а също и права, насочени към закрилата на личността и нейната неприкосновеност, като зачитане на личния и семейния живот, свобода на мисълта, съвестта и религията, свобода на изразяването на мнение, право на ефективни правни средства за защита и забрана на дискриминацията. Безспорно, нарушаването на което и да било от прогласените в Конвенцията права би могло да повлече след себе си значителни вреди, както имуществени, така и неимуществени, за пострадалото лице /жалбоподател/, като за да се установи нарушение на някое от посочените права и респективно да бъде уважена подадената жалба, то следва да са налице и спазени критериите за допустимост на същата, свързани със „значително неблагоприятно положение“. В този смисъл, за да бъде приета дадена жалба за допустима, следва жалбоподателят да е претърпял значителна вреда, дори ако предполагаемото нарушение на правата на човека не е било надлежно разгледано от национален съд. Оттук се налага изводът, че Европейският съд по правата на човека не приема за разглеждане жалби, които могат да бъдат изначално определени като незначителни.
Особено значимо условие за допустимост на жалбата, разбира се, е срокът за сезиране на Съда, който преди беше 6-месечен, считано от постановяване на окончателното решение на последната съдебна инстанция, но с влизането в сила на Протокол № 15 за изменение на Конвенцията от 01.08.2021 г., се въвеждат съществени изменения досежно срока за депозиране на жалбата, който занапред ще бъде редуциран на 4 месеца от постановяване на последния съдебен акт. Новият по-кратък срок няма да засяга и няма да се прилага спрямо случаите, при които окончателно национално решение е постановено преди 01.08.2021 г., когато протоколът още не беше влязъл в сила. Същевременно, това ново правило за 4-месечния срок за подаване на жалба до ЕСПЧ ще бъде в сила след 01 февруари 2022 г.
С оглед надлежното и своевременно подготвяне на жалба до ЕСПЧ следва внимателно да се прецени дали този най-основен критерий за допустимост – срок – е спазен, тъй като пропускането на същия е фатално, като той не подлежи на възстановяване, независимо от обстоятелствата, довели до пропускането му.
Съдът може да бъде сезиран на някои от официалните езици на Съда - английски или френски, а също така и на български език, тъй като страната ни е ратифицирала Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи и тя е в сила от 1992 година насам.
Решенията на Европейския съд по правата на човека в Страсбург имат задължителна сила, но не са от естество да променят или отменят решението на националните съдилища. От друга страна, те са важен инструмент, но и индикатор за евентуален съдебен произвол или накърняване на основните човешки права и свободи в конкретната държава, пред която се е развило производството и която е постановила окончателното съдебно решение.
От особено значение е, че не следва да се изтъкват всякакви нарушения, а под внимание се взимат само такива, които опорочават или осуетяват упражняването на основите човешки права съгласно Конвенцията. Поради това и подготовката на жалба до ЕСПЧ предполага специфични познания по материята, както и задълбоченото познаване на националното и международното право и тяхното взаимодействие.
Далеч не само прогласяването на допуснатите нарушения е функцията и значението на депозиране на жалба до Съда в Страсбург. Решението на Съда има съществена роля и въз основа на него и съобразно констатираното може да се инициира и сполучливо да се проведе производство по реда на Отмяна на влезли в сила решения, като същото несъмнено представлява едно от визираните в ГПК основания за отмяна на влязло в сила съдебно решение, когато Европейският съд по правата на човека с окончателно решение е установил нарушение на Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи, съставена в Рим на 4 ноември 1950 г., или на протоколите към нея и новото разглеждане на делото е необходимо, за да се отстранят последиците от нарушението. В този смисъл, решението на ЕСПЧ е ценен инструмент за обосновано иницииране на отменително, респ. възобновително производство на национално ниво.
Далеч не само в гражданския процес намира приложение ролята на ЕСПЧ, но така също и в наказателния. Решение на тази правораздавателна институция на Съвета на Европа е от естество да послужи успешно като основания за възобновяване и на наказателни дела. Съгласно НПК, наказателно дело се възобновява, когато с решение на Европейския съд по правата на човека е установено нарушение на Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи, което има съществено значение за делото.
Искане за възобновяване на наказателно дело на това основание може да направи главният прокурор. Искане за възобновяване на наказателно дело от компетентност на Европейската прокуратура по чл. 422, ал. 1 НПК може да направи европейският делегиран прокурор.
Осъденият за престъпление от общ характер, който не е бил освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание на основание чл. 78а от Наказателния кодекс, може сам да направи искане за възобновяване на наказателното дело в случаите на чл. 422, ал. 1, т. 4 - 6 НПК.
Не трябва да се пропуска, че искането за възобновяване не спира изпълнението на присъдата, освен ако прокурорът или съдът, компетентен да разгледа искането, постанови друго.
В случаите на чл. 422, ал. 1, т. 4 НПК, когато решението на Европейския съд по правата на човека е в интерес на осъдения, както и в случаите на чл. 422, ал. 1, т. 6 НПК, /на допусната екстрадиция в случай на задочно осъждане при дадена гаранция от българската държава за възобновяване на наказателното дело/, спирането на изпълнението е задължително.
Заслужава да се отбележи, че жалбите могат да се изпращат до Съда единствено и само по пощенски път, като всеки различен начин на изпращане ще се счита нередовен и ще осуети разглеждането й. За да се приеме за спазен срокът, от значение е датата на пощенското клеймо. Срокът не подлежи на продължаване или възстановяване, затова е важно да се уверите, че от Ваша страна няма забавяне, било то и с един ден.
Възможно е Съдът да се свърже с жалбоподателя или упълномощения от него адвокат и да изиска допълнителни документи или уточняване на вече изпратени такива, както и на факти и обстоятелства, като е необходимо да се изпълнят стриктно зададените указания или инструкции. В противен случай отново рискувате прекратяване на образуваната преписка и последваща невъзможност за разглеждане на жалбата Ви.
Следва да имате предвид, че адвокат Сюзан Чуковска има опит в изготвянето на жалби до ЕСПЧ. Вашият интерес МОЖЕ ДА БЪДЕ ЗАЩИТЕН дори при изчерпани всички правни средства за процесуална защита съгласно българското право!